Scream Bloody Murder مستندی در مورد نسل کشی

همسایه های طبقه بالایی من، انسانهای شریف و مهربانی هستند. مدتی هست که به زندگی با آنها خو گرفته ام و این رفتن را برای من سخت میکند. با اینکه تمام امکانات داشتن تلویزیون را برایم مهیا کرده اند و یک تلویزیون هم در چهاردیواری من یافت میشود، اما سیمش وصل نیست و هیچ وقت حاضر نبودم با وصل کردنش وقتم را تلف کنم .

گاهی اوقات به خانه زن و مرد مهربان همسایه میروم و گپی میزنیم ، و گاهی بی اختیار جلوی تلویزیون مینشینم که سریالی میبینند و گاهی هم تا تلفنی زنگ میزند با اجازه قبلی کانال را روی سی.ان.ان و بی.بی.سی میبرم تا ببینم در دنیای خبرهای تلویزیونی چه میگذرد.

امشب، در یک فرصت مناسب از تلفن آقای محترم استفاده کرده و کانال سی.ان.ان زدم و صحنه های آشنای کردستان و شیمیایی شدن مردم حلبچه را دیدم. کم کم صدای کریستین امانپور برایم واضح شد و تا انتهای برنامه عین سنگ آنجا نشستم.

راستش گاهی هم اشکم در آمد،از خمر های سرخ گرفته تا هالوکاست و نسل کشی در بوسنی هرزگوین و رواندا و دارفور همه را ببینی و صدایت در نیاید. کریستین با مسئولین آمریکا صحبت کرد از حماقت جورج بوش گفت و از بی تفاوتی  کلینتن از وقتی به قدرت رسید و حتی با جیمی کارتر هم صحبت کرد. خیلی های دیگر هم بودند،داستان با توضیح در مورد خبرنگار لهستانی،رافائل لمکین، شروع میشد که واژه [انگلیسی] نسل کشی(genocide)  را برای نخستین بار به کار برد. وی پیش از جنگ جهانی دوم فعالیت خود را متوجه نسل کشی ارامنه کرده بود و کمپینی در مورد آنچه آن را "وحشی گری" و "ویرانگری" می نامید به جامعه ملل (League of Nations) ارائه نمود.

بحث برنامه از این جهت جالب بود، که در همه موارد به آمریکا و قدرتهای دیگرخرده میگرفت که چرا در این موارد انقدر دیر وارد عمل میشدن، چون بر اساس قانونی که همین آقای لمکین در مورد نسل کشی به ثبت رسونده اگر عملی به عنوان نسل کشی عنوان بشه، باید بدون قید و شرط در برابر آن مبارزه کنند اما آنچیز که در همه موارد بالا اتفاق افتاده بود، سخن از داستانی دیگر داشت.

لینک: خبر درباره مستند
لینک: مطلبی که چند روز پیش در گاردین در مورد کریستین چاپ شد.
لینک: گاهشمار نسل کشی٬ البته نصف و نیم هست.

پینوشت: شاید بیشتر یک رویا باشد که روزی در خیابانهای نیویورک به کریستین بربخورم و بتوانم باهاش گپ هم بزنم.

/ 6 نظر / 16 بازدید
hesamdinho

سلام . نوشته هات جالبه . طوری مینویسی که میشه دقیقا تجسم کرد. موفق باشی[گل] اگه اهل فوتبالی سری هم به من بزن و چند کلیپ فوتبالی ببین . لااقل تو که میتونی ببین . چون اینجا که یوتیوب فیلتر هست[خجالت] راستی توی ونکوور فوتبال در چه وضع و سطحیه ؟

راستی از این باکس!!! فیس بوکت!خبرداری؟؟ یا مثل وبلاگ من دیر به دیر چک می شه؟

من و ونکوور

باکس چیه اونوقت؟ من همون اورکات رو ترجیح میدم ! اورکات مثل سنگ ته جوب هست. این فیس بوک و اینا میان و میرن :))

دوست من

سلام اولا ونکووری یا نیویورک؟! دومآ بیچاره همسایه سوما امیدوارم مستقلا تیوی بخری واما ..........خوحالم از آشناییت و در ضمن به منم سری بزنی خوب کاریه! [گل]

:)

سنگ ته جوب اینجا بسته است!!! خدا این فیس بوکو برامون ببخشاید.. الهی آمین... رب العالمین و... از این حرفها...