اعتراض به سلب حق تحصیل مهاجران افغان و عراقى

اعتراض به سلب حق تحصیل مهاجران افغان و عراقی

وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران در سال جاری ثبت‌نام اتباع افغانستان و عراق را در آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها ممنوع کرده است. این ممنوعیت امسال در دفترچه آزمون سراسری بازتاب یافته است. این اقدام یکی دیگر از موارد سلب حق تحصیل مهاجران است که به مرحله اجرا گذاشته شده است. پیش از این دولت ایران نه تنها برای ثبت‌نام مهاجران در مدارس مانع ایجاد کرده، بلکه مدارس خودگردان مهاجران را نیز که هزینه و اداره آن‌ها هیچ ربطی به دولت ایران نداشت جبراً تعطیل کرده است. تعطیل مراکز غیر دولتی حمایت از کودکان کار که گروهی از کودکان مهاجر را نیز در پوشش خود داشتند از جمله اقدامات مشابه به‌شمار می‌روند.

این اقدامات غیر انسانی بعضاً با توجیهاتی چون "تخصیص منابع داخلی به ایرانیان" یا "اولویت دادن ایرانیان در استفاده از منابع ملی" صورت می‌گیرند. ما امضا کنندگان این نامه چنین توجیهاتی را از اساس غیر قابل قبول می‌دانیم، ما معتقدیم سلب حقوق مهاجران، تنها بخشی از سیاست فراگیرتر تقسیم مردم به خودی و غیر خودی و تقلیل غیر خودی‌ها به مرتبه فرودست‌ است. تبعیض‌های آشکار نسبت به زنان، فعالان کارگری، مخالفان سیاسی، قومیت‌ها، اقلیت‌های مذهبی خصوصاً بهاییان، و دیگرانی که از قضا همگی "ایرانی" و "داخلی" و "ملی" هستند، ماهیت سیاسی این‌گونه گفتارها را، که تبعیض بر اساس ملیت یکی از آن‌ها است، آشکار می‌کند.

ما نسبت به ماهیت و عواقب غیر انسانی اخراج مهاجران که با توسل به زور پلیسی و سیاست‌های سلب حقوق انجام می‌شود هشدار می‌دهیم. دولت ایران حق ندارد مهاجران افغان و عراقی را به زور از ایران اخراج کند، به‌ویژه در شرایطی که هر دو این کشورها درگیر آشوب‌های سیاسی و نظامی شدید هستند. دولت ایران حق ندارد مهاجران را از حقوق اولیه خود هم‌چون حق تحصیل محروم کند، بلکه وظیفه دارد تا زمانی که مهاجری در این کشور به سر می‌برد امکان دسترسی او به کار، تحصیل، بهداشت و سایر نیازهای انسانی‌ را فراهم کند؛ همان‌گونه که در مقابل تمامی شهروندان خود بی‌هیچ تبعیضی همین وظیفه را دارد.

ما تاکید می‌کنیم که حق مهاجران برای تحصیل، بهداشت، کار و دست‌رسی به سایر امکانات چیزی نیست که دولت ایران هم‌چون لطف یا صدقه در اختیار ایشان قرار دهد، بلکه فراهم کردن آن‌ها جزو وظایف دولت‌ محسوب می‌شود.

ما جداً نسبت به عواقب این اقدام‌های غیر انسانی و نیز ترویج ایدئولوژی‌های تبعیض که پشتوانه تبلیغاتی این اقدامات قرار گرفته‌اند هشدار می‌دهیم. فقط تاریخ یک‌صد سال گذشته دنیا کافی است تا گواهی گویا باشد بر عواقب شوم گفتارهای پوچی که برتری یک ملت، نژاد، زبان و از این قبیل را ترویج می‌کنند. ما هشدار می‌دهیم که امروز چنین گفتارهای خطرناکی نه تنها از سوی حاکمیت، بلکه از سوی گروه‌هایی از مخالفان و منتقدان حاکمیت در ایران نیز به کار گرفته می‌شوند.

ما امضا کنندگان این نامه از دولت ایران می‌خواهیم که به سیاست اخراج اجباری مهاجران از ایران از طریق سلب حقوق انسانی آن‌ها پایان دهد و امکان دست‌رسی مهاجران به نمایندگی‌های حقوقی ذی‌صلاح را برای محافظت و اعاده از حقوق خود فراهم کند

/ 4 نظر / 16 بازدید
سارا

بابا جان. گرچه اینجا فیلتری( گفتم تو از بینمو یه ..ی میشی) ولی جات خیلی خالیه. تا الان می ترسیدم کیف پولت مث کوییزنوز بشه و بدبخت شم ولی خدا رو شکر. بهم ایمیل بزن ببینم چونی. ما یکشنبه هفته دیگه داریم میریم شوش به دیویست تا بچه مهاجر غیر قانونی واکسن بزنیم هیجان زدم. حالا برات ایمیل می زنم

دوست من

سلام خوبین؟ من همیشه میام اینجا و بلاگتون رو دوست دارم[گل]

سمن

ای جان جانان رفتی تورنتو؟حسابی موفق باشی[قلب]

مهدی

سلام هیچ فایده نداره اگر هر کس می خواهد کمک کنه باید پول درس خوندنوش به نظانی بده که وضع اقتصادی خوبی که هیچ افتضاحی داره از دولت آلمان تا ادم معمولی.