با او حرف بزن - Hable con ella

 مردم می گویند مردی شبها زاری میکرده،
می گویند که هیچ چیز نمی خورده،
و تمام مدت می نوشیده و مست میکرده.

آنها سوگند میخورند که تمام بهشتیان از زجه های او به خود می لرزیدند،
او برای معشوقش ، زجر کشید و آواز خواند،
حتی زمان مرگش او را می خوانده.

آه، او چگونه میخواند،
چگونه نام او را میخواند،
او به خاطر عشقش به ابدیت پیوست.

کبوتری غمگین،
صبحی زود به خانه ای دور افتاده می رود،
که درهایش باز است،
مردم سوگند میخورند که آن کبوتر،
روح سرگردان او است که هنوز در انتظار عشق،
نامش را میخواند و گریه میکند.

کوکورو کوکو،
کوکورو کوکو،

ای کبوتر عاشق،
گریه و زاری نکن،
سنگها هیچگاه عشق را نمی فهمند.

 "با او حرف بزن" یا Talk to her فیلمی از  آلمادوار کارگردان مشهور فیلمی همچون volver هست او همچنین برای فیلم "درباره مادرم" در سال 1999 برنده جایزه اسکار میشود. فیلم "با او حرف بزن" در سال 2002 ساخته شده البته قرار نیست در این نوشته این فیلم را نقد کنم. بیشتر میخوام بگم اگر فیلم ژانر دراما دوست دارید این فیلم را از دست ندین. به قول این ور آبیا چند هفته ای هست که به ابین فیلم "obsess" شدم  یعنی یکجور عقده پیدا کردم از سر کار و درس که برمیگردم فیلم رو میزارم و بدون اینکه به به زیر نویسها دقت کنم فقط گوش میدم و لذت میبرم. حسابی وسواس داشتم برای نوشتن این مطلب و ترجمه ترانه ای که کاناتو ولوسو در این فیلم میخونه.ترانه در حقیقت یک آهنگ مکزیکی قدیمی هست . موسیقی واقعا نقش پررنگی در این فیلم داره و خیلی جاها به جای تصویر این موسیقی هست که فیلم را جلو میبره .

Talk to Her Posterداستان فیلم، قصه مردی عاشق هست که از دختری رقاص و زیبا که مرگ مغزی کرده مراقبت میکنه، او که بعد از مدتی تازه با دختر آشنا شده بوده بعد از تصادف دختر و به کما رفتنش به مد 4 سال از او در بیمارستان مراقبت میکند تا مرد دوم و و دوست دختر گاوبازش با داستانی دیگر به آن بیمارستان می آیند، دختر گاوباز که خود دچار یک رابطه عاشقی بوده در گاوبازی صدمه شدیدی دیده است و به کما رفته. ادامه این داستان لطیف و تاثیر گذار را بهتره خودتون ببینید. داستانی که پیچیده ترین روابط انسانی را به شکلی روان روایت میکند و پر است از مونولوگهایی که قرار بوده دیالوگ باشن. به قول مارکو: عشق وقتی به انتها میرسد، غم انگیز ترین چیز دنیاست. 

آشنایی من با سینمای اسپانیا خیلی عمیق و طولانی نیست با این حال در همین چند فیلمی که دیده ام دریافته ام که این سینما با آن داستانگویی عالی و انسانی اش نزدیکی بیشتری با روحیات انسانی ما دارد. برخلاف سینمای این روزهای آمریکا که اغلب بیش از یک سوژه جالب - و شاید هم بدرد نخور - چیزی برای ارائه ندارند فیلمهای اروپایی به شدت با انسان و سوژه های انسانی درگیرند و به همین خاطر پس از دیدن این فیلمها حداقل احساس یا خاطره ای در ذهنمان برای مدتی هم که شده باقی خواهد ماند.

/ 3 نظر / 12 بازدید
ساناز

منم سینمای اروپا رو ترجیح میدم به سینمای امریکا. البته نه همیشه

Jozeph

آخ گفتی ... جفتشون رو گرفتن ببینم خیلی با کارارش حال میکنم. با All About My Mother ش رفتم فضا... خیلی درام خوبی بود///

بابک

ای ول منتقد