دوشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٧

رادیو گفتگو

مدتی پیش که در مورد روز رسانه  در ونکوور نوشتم، میخواستم درباره رادیو گفتگو هم بنویسم که چند وقتی هست باهاش آشنا شدم، کم کم سعی میکنم چند رسانه ای که برام جالبه رو اینجا در موردشون بنویسم، خوشحال میشم که نظرتون را در این مورد بدونم.

رادیو گفتگو، قسمتی از صدا وسیمای ایران هست و هر روز از ساعت 6 تا 12 شب برنامه های رادیویی متنوعی را از موج رادیو پخش میکند. این رادیو که به تازگی روی وب سایتشون تغییرات مثبتی را انجام داده، قابلیت شنیدن بعضی از پادکستهای خود را به شنونده میدهد. هر چند که به خاطر ضعف سرور سرعت دانلود فایلها خیلی کم هست و احتمالا کار آدمهایی که در ایران هم بخوان به این مهم برسن با کرام الکاتبین خواهد بود. به هر حال رادیویی متفاوت هست و با حضور آدمهای پررنگ و دوست داشتنی همچون دکتر اسماعیل میرفخرایی داره کار دیگری را انجام میده. برنامه های متنوعی را تا  حالا در این رادیو تونستم گوش بدم از مصاحبه با یک استاد دانشگاه اصولگرا تا مصاحبه با منیژه حکمت درباره فیلم سه زن و محمد قوچانی درمورد بسته شدن مجله شهروند. حتی چند وقت پیش نوشته مسعود بهنود را هم در نوشته های این وبسایت دیدم.

به زودی بیشتر در موردش خواهم نوشت. یکم شما فعلا رادیو گفتگو بچشید.


بالاترین: Balatarin

پويا

دوشنبه ٢٠ آبان ۱۳۸٧

خوشحالی خوشحالی

عشا آزاد شد. دیگه چی میخواین؟

خوشحالم.


بالاترین: Balatarin

پويا

شنبه ۱۸ آبان ۱۳۸٧

گلشیفته , همون گلشیفتست.

این نوشته زمان زیادی ازش میگذره ولی فرصت نکرده بودم اینجا بزارمش ولی خوب برای ثبت شدنش اینکارو میکنم ولی خوب موضوعش یکم بیات شده.

شال و کلاه کردیم دیشب و بهترین لباسها رو پوشیدم و بهترین ادکلن را زدیم و با "سنگینی سبک" رفتیم تا گلشیفته را ببینیم،" نوشته های اتوبوسی " امتحان داشت و ترمو میخوند و در طلب هاگ می سوخت! "ساعت شنی جاش خالی بود و اونیکه "روزهای بارونی!" را مینویسه مهمون داشت و جای همه اینا به اضافه "سکوت سنگین" خالی بود که وسط فیلم وقتی با چکش میزدن رو دست دی کاپریو ومن دو متر زیر زمین میرفتم بخنده و به بقیه که "دیدین گفتم این پسر روحش لطیف هست و فقط " سنگینی سبک" اونجا از حالت من، حال استمراری بکنه و تا آخر دنیا فرصت داره اینرو به رخ من بشه.

خلاصه آماده بودم در باره گلشیفته بنویسم و مشت محکمی بر دهان استکبار جهانی بزنم.ولی خوب گلشیفته خودش بود، همون گلشیفته که بوده و هست و می خواد باشه. امیدوارم بقیه هم اینو بخوان.

نکته جالب اینه که این ۶-٧ سال وبلاگ نویسی و اومدن در این چند سال به این ینگه دنیا باعث شده که بی اختیار آدمهایی که میشناسم و دوست میشم وبلاگنویس از آب در بیان! شاید این به خاطر فراگیری وبلاگنویسی باشه یا اینکه دیگه آبت با بقیه توی یک جوب نمیره!

لینک مرتبط از روزنامه اعتماد ملی: گلشیفته به ایران بازمیگردد.


بالاترین: Balatarin

پويا

پنجشنبه ۱٦ آبان ۱۳۸٧

روز دموکراسی رسانه‌ها در ونکوور

شنبه ای که گذشت در ونکوور برنامه "روز دموکراسی رسانه‌ها" برگزار شد.  این برنامه در از ساعت 12 ظهر تا 6 عصر روز 25 اکتبر 2008 در کتابخانه مرکزی شهر به صورت مجانی برای عموم برگزار شد.

هشتمین دوره‌ی روز دموکراسی رسانه‌ای، اشخاص مختلفی را که در موضوعاتی مانند رسانه‌ی جمعی، نرم افزارهای باز، خنثی بودن شبکه جهانی و مبارزه با رسانه‌های غالب فعالیت دارند را دور هم جمع کرده بود. ریشه‌های این روز در کانادا از اواسط دهه نود با خرید روزنامه ساتهام توسط کنراد بلک شروع شد.  مبارزه گروهی انسان‌های آگاه در مخالفت با سیاست‌های این رسانه که درآن‌روزها چهل درصد چرخش روزنامه‌های کانادایی را داشته، باعث شکل گرفتن روز دموکراسی رسانه‌ای شده‌است.

در سال 2001 گروهی که علیه کنراد بلک و سیاست‌های او فعالیت می‌کردند روز دموکراسی رسانه‌ای را در ونکوور پایه گذاری میکنند.  پس از آن در تورنتو هم این برنامه برگزار میشود و امسال نیز در شهرهای کینگزتون، اتاووا و مونترال هم این برنامه انجام میگیرد.

برنامه ونکوور فرصت خوبی بود تا با رسانه‌های محلی ونکوور و فعالین رسانه‌ای مستقل و نقطه نظرات آنها آشنایی پیدا کرد.  یکی از گروه‌های فعال که در این برنامه هم شرکت کرده بود، کمپین آزادی بیان بود که برای دفاع از سه فعال ونکووری که گروه کن‌وست از آنها شکایت کرده تشکیل شده‌است.  گروه کن‌وست بزرگترین شرکت شاغل در زمینه رسانه در کانادا هست که بیش از 75 درصد روزنامه‌ها و رسانه‌های کانادا را در اختیار دارد.  تنها روزنامه گلوب اند میل ، ونکوورسان ، پراوینس و تلویزیون سی تی وی نمونه‌هایی از سیطره این گروه میباشد که توسط اسرائیل و اسپر کنترل میشود.  سال گذشته در یک اقدام هماهنگ در حدود 70 هزار روزنامه مشابه ونکوور سان در 60امین سالگرد اشغال فلسطین در چهار صفحه به جای ونکوور سان بین مردم و کیوسک‌های روزنامه فروشی پخش شد.  در این روزنامه که مقالاتی از نویسنده‌هایی که توسط این رسانه بایکوت میشوند نوشته شده بود، خشم این روزنامه و بسیاری را برانگیخت.  در حال حاضر کمپین آزادی بیان برای رفع اتهام این سه نویسنده و فعال اجتماعی فعالیت چشمگیری انجام میدهد.

به گفته استیون اندرسون که از فعالین کمپین برای دموکراسی رسانه‌ها در کانادا است رسانه و ارتباطات موضوعات بسیار مهمی هستند که دلیل کافی برای داشتن یک روز برای تمرکز بیشتر روی این موضوعات حیاتی، وجود دارد.  بحث‌های متعددی در مورد آسیبی که رسانه‌ها به دموکراسی می‌توانند بزنند گفته میشود که البته بررسی رسانه‌های مستقل و تکنولوژی‌های جدید میتواند افق بازتری برای آینده دموکراسی رسانه‌ها ایجاد کند.  دکتر بیژن نفیسی مدرس روزنامه نگاری در مورد رسانه‌ها و دموکراسی نیز می‌گوید "رسانه‌ها و دموکراسی، لازم و ملزوم یکدیگر هستند.  بدون رسانه، مردم سالاری وجود نخواهد داشت و بدون مردم سالاری رسانه نخواهیم داشت."


پینوشت ها :
- تایی که یکی از مستقلهای خوب ونکوور هست.
- یکی از لوگو های جالب برنامه.


بالاترین: Balatarin

پويا

چهارشنبه ۱٥ آبان ۱۳۸٧

تولد تاریخی من

به نظر شما هیجان انگیز نیست؛ که شب تولد آدم، یک سیاه پوست برای اولین بار رئیس جمهور آمریکا بشه ؟ رویایی به واقعیت بپیونده.

 یکی از  مسابقات مهم هاکی تیم ونکوور برگزار بشه و تازه  آقای کردان، وزیر کشور هم در کمتر از سه ماه در مجلس راست ایران از کارش اخراج بشه و آدم همون شب بدنیا بیاد!

نکته انحرافی وبلاگی: وبلاگ دوست داشتنی (از برکلی) اینروزها هیجان زده به انتخابات پرداخته و چند روز پیش خبر پخش آهنگی از فرشید امین را داده بود که برای شب پیروزی اوباما انتخاب شده و آهنگ فرشید امین که از آهنگ لیونل ریچی معروف هم جلو زده‌، برای من کلی حس غرور داشت و داشتم فکر میکردم به به فرشید امین کیه و اینا که بچه ها روشنم کردن که بابا جان چطور آهنگ نسترن که پنداری انتها نداره رو فراموش کردی. خوب من که شناسنامه آهنگ رو حفظ نکرده بودم‌!لبخند

موزیقی : تولدت مبارک - محمد نوری - آلبوم دل آویزترین


بالاترین: Balatarin

پويا

سه‌شنبه ۱٤ آبان ۱۳۸٧

دیدار با دکتر عبدالحسین نیک گهر در ونکوور

چند وقتی هست که قراره این وبلاگ به روز بشه ولی کارهای مختلف امانم را بریده بود. یکی از این کارها انجام مصاحبه با یک انسان بسیار دوست داشتنی بود. میخواستم مصاحبه را آماده کنم و اولین مطلبم باشه ولی بیشتر از چیزی که فکر میکردم وقت داره میگیره برای همین از اونجا که تصمیم گرفتم تا اطلاع ثانوی اینجا بیشتر زنده بمونه سعی میکنم به صورت موازی اینکار را انجام بدم.

دکتر نیک گهر که استاد علوم اجتماعی بودند و کتابهای مرجع و جالبی را از زبان فرانسه به فارسی ترجمه کردند برای سفری به ونکوور امدند و بعد از سالها تونستم ایشان را دوباره ببینم. 

عکس تزئینی نیست. باید بگم که دکتر نیک گهر که برای دیداربا خانواده به مونترال رفته بودند و با آنها به ونکوور آمده بودند، ایشان که اهل تالش هستند ،یک شب با همکاری خانم محترمشون آنچنان میز پر رنگ شمالی درست کردند که هنوز لذت غذاهای عطرآلودش را نمیتونم فراموش کنم!

عکسی که از غذای آن شب گرفتم یک مرغ لونگی هست که بر وزن لوندی خوانده میشه. واقعا غذاهای شمالی فوق العاده هستند .کباب ترش؛ میرزا قاسمی ، باقالا قاتق، ترشی تره و...

 یکی از نکات خیلی جالب سفر ایشان فهمیدن بیشتر در مورد دکتر احمدنیای دوست داشتنی وبلاگ "از زندگی" بود ایشان را فهمیدم که از قبل تر میشناختم و نفهمیده بودم. خاطرات تلخ و شیرین زیادی برای من این مدت مرور شد، که به زودی بیشتر در موردشون مینویسم.

صحبت کردن باهاشون برای من خیلی جالب بود و برام الهام بخش هم بود. حالا بیشتر میدونم که 20 سال دیگه ترجیح میدم یک پویای اجتماعی باشم تا یک پویای کامپیوتری!


بالاترین: Balatarin

پويا

پنجشنبه ٢ آبان ۱۳۸٧

دلشوره

+ حتما یک اشتباهی پیش آمده، آقای هاپکینز شما مطمئنین که دستگاه متولد استرس را خاموش کردین؟ نمونهء ب-١٢۴۵ هنوز داره شوک بهش وارد میشه، فکر کنم ممکنه کم کم از کنترلمون خارج بشه...آقای  هاپکینز با شما هستم...آقای هاپکینز....الو...چرا جواب نمیدین..آقای هاپکینز....

پینوشت: دلیل نوشته شدن این پست دلیل کافی هست بر انکه آقای هاپکینز گوشی رو برداشت و نمونه به حالت عادی تری رسیده.تمام.


بالاترین: Balatarin

پويا
پويا

----------------------------------

Cafe Radio

----------------------------------

Change for equality

----------------------------------

خانه
آرشیو
ایمیل

----------------------------------

 RSS

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

----------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------------


----------------------------------

بازدید :

آمار وبلاگ :